Jakým způsobem čerpat hypotéku

Jakým způsobem čerpat hypotéku


Jakým způsobem čerpat hypotéku
Jakým způsobem čerpat hypotéku

Obecně chápeme pojem hypotéka jako druh půjčky, u které bance ručíme nemovitostí. Buď peníze investujeme do zastavené nemovitosti, nebo do jiné nemovitosti, než kterou ručíme, anebo je použijeme k úplně jinému účelu. A právě podle účelu hypotéky máme dvě možnosti, jak peníze čerpat.


Jednorázové čerpání hypotéky


Jednorázové čerpání se uplatňuje v případech jako je koupě hotové nemovitosti, při převodu členských práv a povinností v bytovém družstvu, při vypořádání majetkových poměrů apod. Většina bank má stanovenou dobu, během které musí dojít k čerpání peněz. Někde se musí začít s čerpáním až po uplynutí 90 dnů od podpisu smlouvy, jinde je to třeba až 13 měsíců. Doba čerpání pak může být omezena na tři měsíce, ale i na dobu neurčitou. Účel hypotéky se prokazuje kupní smlouvou nebo protokolem o stavu stavby, popř. potvrzením z katastrálního úřadu, že byl podán návrh na vklad zástavního práva.


Postupné čerpání hypotéky


Pokud chce klient investovat do výstavby nebo rekonstrukce nemovitosti, vyplatí se mu postupné čerpání hypotéky. Počet čerpání zpravidla není omezen, může však být stanovena minimální částka pro jednotlivá čerpání. Jistou nevýhodou, která může hypotéku prodražit, je zpoplatnění jednotlivých čerpání. Většinou k němu dochází po dvou nebo třech bezplatných čerpáních. Poplatky se pohybují v rozmezí 500 Kč až 1000 Kč a obvyklá doba pro vyčerpání hypotéky bývá 24 měsíců. Účel hypotéky se v těchto případech dokládá fakturami vystavenými dodavateli nebo se peníze čerpají proti aktuální zástavní hodnotě nemovitosti. Řada hypoték dnes obsahuje i neúčelovou část (např. 20 %), k jejímuž čerpání není třeba dokládat účel použití, a klient ji může využít prakticky na cokoliv.


Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More

 
Design by Salaty